Развiццё маулення. Тэма: «Посуд».

Дата: 11 апреля 2017 в 22:17, Обновлено 2 января в 12:21

Канспект занятку.

Адукацыйная вобласць: “Развiццё маулення i культуры мауленчых зносiн».

Тэма: «Посуд».

Мэты: фармiраваць уменнi утвараць адносныя прыметнікі і ўключаць іх у прапановы;

-працягваць, пашыраць і ўдакладняць веды дзяцей аб навакольным свеце;

-пашыраць паданні аб прадуктах сілкавання, іх значэнні для здароўя чалавека;

-знаёміць дзяцей з рознымі спосабамі адукацыі слоў.

-развіваць глядзельнае ўспрыманне, дапытлівасць;

- выхоуваць жаданне быць здаровымi.

Абсталяванне: лялька ў гарнітуры кухара, слоічкі з сыпкімі прадуктамі,, ілюстрацыі ягад, "дзеці ядуць за сталом", прафесіі кухар, карткі заданняў.

Ход занятку:

Выхавальнік: Наш сённяшні занятак прысвечана прадуктам. Мы ўспомнім, якія яны бываюць і як з іх рыхтуюць ежу. Але спачатку паглядзіце, хто да нас прыйшоў! Да нас у гасцюй прыйшоў дзядзька Міша(лялька ў вопратцы кухара). Паглядзіце на яго і паспрабуйце адгадаць, чым ён займаецца, якая ў яго прафесія? (на дошцы ілюстрацыі "дзеці ядуць за сталом", "прафесія кухар"). (адказы дзяцей)

Выхавальнік: Правільна. Яго прафесія кухар. Ён рыхтуе ежу, ежу. Перш чым працягнуць давайце з вамі выканаем дыхальнае практыкаванне.

Дыхальнае практыкаванне "Каша кіпіць"

Дзеці, седзячы на стульчыкі, кладуць адно руку на жывот, іншую - на грудзі і, уцягваючы жывот,

Выхавальнік:Дзеці скажыце, а для чаго мы ямо, навошта нам трэба ёсць? (каб быць моцнымі, не хварэць, быць прыгожымі)

Выхавальнік: Паслухайце верш: Ходзіць Міця як кашчэй, Ні супаў не есць, ні капусты, Падае ад слабасці, А кахае толькі саладосці. Як вы думаеце, чаму хлопчыкМіця быў худы і слабы? (адказы дзяцей)

Выхавальнік: Каб быць здаровымі, колькі нам трэба раз у дзень  есць? (адказы дзяцей)

Як завецца прыём ежы раніцай? (сняданак) Раніцай сняданак і мы снедаем, днём у нас(абед) і мы …(абедаем), пасля дзённага сну ў нас… (падвячорак) і мы…(палуднуем), увечар - …(вячэра) і мы … (вячэраем).

Выхавальнік: Давайце мы з вамі ўстанем у карагод і разам з дзядзькоў Мішай зварым кашу. (выхавальнік бярэ рондаль , пытаючы пры гэтым што гэта, ставіць на пол, побач дзядзьку Мішу. Дзеці вакол іх устаюць у карагод, размяркоўваюцца ролі)

1, 2, 3 Кашу нам чыгун вары.

Мы ўважлівымі будзем -

Нічога не пазабываем.

Наліваем малако.

Выходзіць малако ў цэнтр круга

Сыплем соль.

Выходзіць соль

Сыплем цукар

Выходзіць цукар

Насыпаем  мы крупу.

Выходзіць крупы

Каша варыцца Пых-пых,пых-пых.

Для сяброў і для родных.

Рукі да верха, прысядаем

Выхавальнік: Хлопцы давайце сядзем на стульчыкі і паглядзім якую загадку жадае загадаць нам кухар. (слоік з сочывам залепленая паперай).

Выхавальнік: Якое сочыва ў слоіку, мы не ведаем, але паспрабуем здагадацца. Я буду паказваць малюначкі, а вы скажаце, якое сочыва з гэтага можна зварыць. (клубнічнае, малінавае, парэчкавае.)

Выхавальнік: Давайце з вамі падвядзем падрахунак занятку. Што сёння новага вы пазналі?

(Вымова рабіць, што ў дзядзькі Мішы прафесія кухар, што ёсць трэба разнастайную ежу, сняданак - снедаем, абед - абедаем, падвячорак - палуднуем, вячэра - вячэраем, назоў талерак з розных прадуктаў)

Выхавальнік: Перш чым развітацца  кухар вам прыгатавала праверачнае заданне. Зварыць кашу, правільна падбярыце прадукты для кашы. Зрабіце гэта разам са сваімі маці і татамі. (Раздаюцца лісточкі з наборам прадуктаў, неабходна патрэбныя прадукты злучыць з рондалем.)